Välkomna, Vänner!


Ett glatt hjärta är en god läkedom, men ett brutet mod tager märgen ur benen (Ordspråksboken 17:22)


Liksom så mycket annat är humor och glädje gåvor som vi har fått. Var skulle vi vara utan dem?


Utan humor blir livet mer invecklat än vad det behöver vara. Förmågan att kunna skratta, inte minst åt sig själv, är befriande. Skämt löser ofta upp svåra situationer, och kan ta udden ur något som känns kämpigt. Det som är svårt att skoja om är ofta mörkt, och det som det inte är tillåtet att skoja om är något som vilar på diktatorisk grund.

Och glädjen. En massa här i livet skulle ju kunna vara värt att glädjas över, men för den sakens skull är det inte alldeles givet att människan skulle kunna uppleva glädje. Men det kan hon. Så det är meningen att hon ska det.


Det är meningen att vi ska ha våra känslor och förmågor. Annars hade vi inte haft dem.


Vi har fått en stor färglåda av livet, av redskap och fallenheter. Vi kan ta del av ett rikt liv, och vi har stora möjligheter att förgylla våra och andras dagar.